مجله گلدن هاوس

کنسول چیست؟

کنسول چیست؟

کنسول چیست؟

کنسول ، از گذشته تا حال

در اواخر قرن 17 میلادی و در طول قرن 18، میز کنسول‌های بزرگ درعمارت‌های اشرافی و کاخ‌های سلطنتی جزو وسایل ضروری و جدا نشدنی دکوراسیون بودند. آن‌ها جنبه‌ی اشرافی محیط این خانه‌ها را دوچندان می‌کردند. در این زمان بسیاری از کنسول‌ها، میزهایی دوپایه و معمولا منحنی‌شکل بودند که به دیوار وصل می‌شدند و به این جهت به بخش ثابت و غیرمتحرک دکوراسیون تبدیل می‌شدند. در واقع واژه‌ی کنسول از همین شکل اولیه‌ی آن‌ها می‌آید چراکه کنسول به معنای یک تاقچه‌ی برآمده از دیوار است تا چیزی روی آن قرار داده شود. بعدا که کنسول‌های چهارپایه ساخته شدند، کم‌کم نقش‌های آن‌ها متعدد شد و در نقاط مختلف خانه قرار گرفتند.

 

کنسول چیست؟

کنسول‌ها از خانواده‌ی میزها هستند که شکل‌ها و اندازه‌های مختلفی دارند. اما فرق میز کنسول با دیگر انواع میز در چیست؟ شاید امروزه پاسخ دادن به این پرسش سخت باشد زیرا آنقدر سازندگان میزها و میز کنسول‌ها تنوع به خرج داده‌اند و انواع وسایل دکوری و کاربردی میزشکل ساخته‌اند که دیگر شاید مرز مشخصی بین آن‌ها قابل تشخیص نباشد. اما اگر بخواهیم به ایده‌ی اصلی میز کنسول فکر کنیم، این میز از یک صفحه‌ی باریک تشکیل می‌شود که از میزهای غذاخوری بسیار کوچکتر است و معمولا کوتاه‌تر نیز هست و بر روی انواع متنوعی از پایه‌ها قرار می‌گیرد.

کنسول‌ها با این که بسیار کارامد هستند بیش از همه به جنبه لوکس بودن و تزیینی بودنشان اهمیت داده می‌شود. این که چرا کنسول‌ها را باریک و مناسب برای کنار دیوار می‌ساخته‌اند احتمالا به این مسئله باز می‌گردد که کارکرد اصلی آن‌ها به نمایش گذاشتن کالای هنری و نفیس بوده است. بنابراین چون قرار نبود روی این میزها چیزی خورده یا نوشیده شود، آن‌ها را باریک و نه چندان بزرگ می‌ساختند. همچنین کنار دیوار برای کالای گرانقیمت شما، جای امن‌تری به نظر می‌آید. این شکل از کنسول متعلق به سبک کلاسیک بود. کنسول‌های سبک مدرن، به تدریج ساده‌تر و کاربردی‌تر شدند تا بتوان بر روی آن‌ها ساعت و تلفن و چیزهای دم‌دستی دیگر هم قرار داد.

جنس و کاربرد کنسول‌ها

کنسول ها جنس‌های مختلفی دارند: ام‌دی‌اف، چوب، آینه، استیل و غیره. بعضی از کنسول‌ها چرخ‌دار هستند و روی آن‌ها انواعی از خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها سرو می‌شود. بعضی دیگر که به آن‌ها میز عسلی نیز گفته می‌شود، پایه‌ی ثابت دارند و آن‌ها را برای پذیرایی در مقابل مهمانان قرار می‌دهند. بر روی سطح برخی دیگر از کنسول‌ها آینه قرار دارد و می‌توانید هنگام خروج از خانه، خود را در آن‌ها برانداز کنید و از مرتب بودن ظاهر خود اطمینان حاصل کنید.

کنسول‌ها را معمولا بسته به کاربردشان در قسمت‌های مختلف منزل قرار می‌دهند. به طور مثال در ورودی خانه، راهرو‌، سالن پذیرایی، اتاق خواب، محل کار، آشپزخانه و کنار مبلمان می‌گذارند. کنسول‌هایی که در اتاق خواب قرار می‌گیرند، می‌توانند جایی باشند برای قرار دادن یک چراغ خواب شیک یا هر چیزی که میل دارید بر روی سطح آن بچینید. معمولا روی این کنسول‌ها لوازم آرایش، ساعت، عطر، قاب عکس و آینه قرار می‌دهند و در کشوهای آن‌ها تل، گوشواره، گردنبند، عینک و جواهرات می‌گذارند.

ابزار مهم دکوراسیون

میزهای کنسول برای هر نوع محیطی مناسب هستند این دیگر بستگی به سلیقه شما دارد که دوست دارید آن‌ها را در فضاهای تنگ و باریک یا سالن‌های بزرگ و دلباز قراردهید. قرار دادن کنسول در کنار پنجره یک انتخاب عالی است؛ مخصوصا اگر کنسول‌تان، آینه‌ای باشد در آن صورت در هنگام روز نور طبیعی محیط را تقویت می‌کند و فضا را ملیح‌تر و نورانی‌تر نشان می‌دهد. می‌توانید میز کنسول پذیرایی خود را کنار مبل قرار دهید و بشقاب‌ها و میوه‌ها را روی آن بگذارید. می‌توانید از یک میز کنسول باریک برای سرویس بهداشتی استفاده کنید و با گذاشتن چند حوله، صابون‌های عطری، شمع‌های خوشبو و گل‌های زیبا روی آن فضا را چشم‌نواز کنید.

کنسول گلدن هاوس _ فروشگاه اکسسوری اشهن 

سبد خرید

ما از کوکی ها برای بهبود کارکردن شما با سایت استفاده می کنیم. با استفاده از این سایت شما استفاده ما از کوکی ها را پذیرفته اید.